POŽÁRNÍ DETEKTORY / Požární a kouřové hlásiče
Požární hlásič (požární detektor)
K jakému účelu slouží požární hlásič, je zcela jasné, takže zbývá pouze zmínit jakým způsobem tento přístroj vhodně umístit. Požární hlásič není nutné instalovat do každé místnosti v domě. Kouřový detektor si lze představit jako "nos" který očichává prostor a pokud "ucítí" kouř, odešle poplachovou informaci. Uvedená představa by Vám měla pomoci při vhodném umístění požárního hlásiče. Pokud se jedná o členitější prostory, nebo prostory, kde je více míst se zvýšeným rizikem požáru, bude samozřejmě vhodnější instalovat pro GSM alarm více požárních hlásičů. Naopak je ale třeba si uvědomit, že umístění hlásiče v kuchyni, nebo v místnosti, kde je lokální topidlo na tuhá paliva (kamna, krb), nebo v místnosti, kde se kouří není samozřejmě vhodné.
Požární hlásiče jsou (pokud to centrála alarmu umožňuje) přiřazeny do tzv. 24hodinové zóny, která je aktivní trvale, tedy i pokud se pohybujete v objektu a tudíž při umístění požárního hlásiče do kuchyně a následném spálení nedělního řízku, dojde pravděpodobně k aktivaci GSM alarmu. Vhodnější je tedy v tomto případě umístění čidla např. na chodbu.
Požární hlásič se umisťuje na strop co nejblíže místu, kde hrozí riziko požáru, ale ne do rohu místnosti ani blízko ke stěnám, zde totiž v prvopočátku požáru dochází k malé koncentraci kouře. Požární hlásič by také neměl být umístěný do prostoru s intenzivnějším prouděním vzduchu (do průvanu), blízko klimatizace, nebo ventilace.