SEETIME CHYTRÁ ZAŘÍZENÍ
Vytvořením chytré domácnosti budete moci ovládat osvětlení, elektroinstalaci, termostat, domácí alarm, kamery nebo zámky dveří na dálku skrze chytrý telefon, tablet, ale i počítač nebo televizi. Chytrou domácnost si můžete snadno zřídit sami i bez rekonstrukce či složité instalace zařízení – všechny spotřebiče, senzory a další příslušenství fungují bezdrátově přes Wi-Fi.
Nejčastější typy produktů pro SmartHome
Osvětlení
Inteligentní osvětlení ovládané smartphonem, bezdrátovým vypínačem nebo stmívačem. Osvětlení je dostupné jak v bíle, tak i barevné variantě a liší se dle typu patice. Barvu a intenzitu osvětlení lze pomocí uživatelských profilů různě měnit a přizpůsobit aktuální atmosféře nebo náladě.
- Světelné zdroje – chytré LED žárovky, kterými můžete osadit stávající svítidla a LED pásky.
- Svítidla – svítidla s integrovaným zdrojem světla od lampiček, nástěnných svítidel až po reflektory.
- Příslušenství – ovládací prvky (bridge), vypínače, stmívače, pohybové senzory, senzory okolního světla a další.
Elektroinstalace
- Chytré zásuvky – prostřednictvím aplikace ve smartphonu umožňují sledovat spotřebu energie nebo odpojení spotřebiče v důsledku zkratu.
- Chytré spínače – pro ovládání osvětlení, žaluzií, hudby nebo i několika spotřebičů najednou.
Termostaty
Termostaty zefektivňují vytápění, přinášejí přehled nad spotřebovanou energií a umožňují ovládání topných těles odkudkoliv pomocí smartphonu nebo webového prohlížeče. Některé termostaty umí ovládat i zásobník teplé vody nebo klimatizaci.
Zabezpečení
- Alarmy – GSM alarmy s pohybovým senzorem pro zabezpečení dveří i oken, detektory CO2 a kouřové detektory.
- Smart Lock– chytré zámky. Slouží pro bezdrátové odemykání a zamykání dveří smartphonem. Dále monitorují přístupy jednotlivých osob, umožňují nastavit přístupová práva pro jednotlivé osoby a monitorovat počty přístupů pro každou z nich.
- Příslušenství – od rozšiřujících senzorů a jednotek pro zabezpečovací zařízení, přes sirény až po bezdrátové klávesnice pro alarmy.
Kamery
Chytré kamery umožňují sledování děje v reálném čase v okolí vašeho domu nebo bytu odkudkoliv. Nahrávání může být spuštěno uživatelem manuálně nebo automaticky v kombinaci s detektorem pohybu. Existují i termokamery, které znázorňují teplotu okolních předmětů, živočichů a osob v barevné škále. Většinou se vyrábí jako příslušenství k telefonům, takže je snadné s nimi vyrazit do terénu.
Meteostanice
Chytré meteostanice vás informují o vývoji počasí až 7 dní dopředu, síle větru, teplotě a kvalitě ovzduší uvnitř místnosti i venku, koncentraci CO2 a podobně. Data zobrazíte pohodlně ve vašem smartphonu.
Přehled komunikačních protokolů pro chytrou domácnost
Jednotlivá zařízení v rámci chytré domácnosti spolu komunikují prostřednictvím různých protokolů. Mějte na paměti, že chcete-li mít skutečně funkční chytrou domácnost, musí všechny její prvky podporovat stejný protokol.
ZigBee a Z-Wave
Jednotlivá smarthome zařízení komunikují s centrální jednotkou tak, že signál „přeskakuje“ z jednoho zařízení na druhé, dokud nedosáhne centrální jednotky – to umožňuje komunikaci na podstatně větší vzdálenosti. Oba protokoly využívají zabezpečenou komunikaci se 128bitovým šifrováním. Zatímco ZigBee komunikuje na frekvenci 2,4 GHz, Z-Wave využívá frekvenci 868 MHz pro Evropu a 908 MHz pro USA a Kanadu.
Při rozhodování mezi ZigBee a Z-Wave se zaměřte na to, zdali všechna zařízení, která chcete pořídit, využívají stejný komunikační protokol (například termostat kompatibilní se ZigBee nekomunikuje se Z-Wave a obráceně).
Wi-Fi
Pro komunikaci s uživatelem přes smartphone a s centrální jednotkou (hubem).
Bluetooth
Pro přímé připojení smartphonu či tabletu ke smarthome zařízení. Bluetooth je oproti Wi-Fi více náchylný na rušení a má nižší dosah (do 10 metrů).
GSM
Využívá se především v zabezpečovacích systémech pro informování uživatele o důležitých událostech zavoláním, zasláním SMS, MMS, e-mailu nebo notifikace.