FOTOPASTI, DETEKTORY
Fotopast na ochranu majetku je velmi efektivním řešením zabezpečení majetku před odcizením. Velkou výhodou oproti standardním způsobům zabezpečení je, že fotopast není třeba napájet z elektrické sítě. Můžete tak hlídat i objekty, kde není přípojení elektrické energie. Obsluha fotopasti je velmi jednoduchá. Všechny fotopasti dnes již pracují na klasické tužkové baterie, na které dokaží pracovat mnoho desítek dnů i měsíců. Fotopast jednoduše můžete přenášet z jednoho místa na druhé. Pokud chcete využívat fotopast na ochranu majetku, je třeba zvolit model s neviditelným snímáním. Takovou fotopast, která když zaznamená pohyb, vyfotí pachatele i za úplné tmy zcela neviditelně. Níže naleznete nabídku osvědčených fotopastí, které doporučujeme na ochranu majetku. Tyto fotopasti fotí i za úplné tmy zcela neviditelně, umí nahrávat i krátké video sekvence. Veškerý záznam je uložen na SDkartě tak, jako v běžném digitálním fotoaparátu.
Fotopasti se v současné době těší stále větší oblibě jak z hlediska ochrany majetku, tak v oblasti mapování pohybu a chování zvěře apod.
Důvodem je v porovnání s kamerovými systémy zejména příznivá cena a snadná instalace. Obecně se jedná o kompaktní zařízení, které je schopno automaticky pořizovat snímky a video záznamy ze střeženého prostoru ve dne i v noci.
Spuštění záznamu je podmíněno detekcí pohybu (člověka, zvířete) pomocí pasivního infračerveného senzoru (PIR). Pořízené záznamy jsou ukládány lokálně na paměťovou kartu, u modelů vybavených vestavěným GSM modulem je možnost zasílání snímků pomocí MMS nebo datových přenosů GPRS na mobilní telefon a e-mail.
Hlavní parametry:
Objektiv
Jedním z důležitých parametrů u fotopasti jsou optické vlastnosti použitého objektivu. Jedná se zejména o ohniskovou vzdálenost, která společně s velikostí snímače určuje úhel záběru a automatický IR filtr využívaný pro noční snímání obrazu. Objektiv je u fotopasti fixní, tzn., že není možné jakkoliv měnit jeho parametry.
IR přísvit
Infračervený přísvit je u fotopasti využíván pro snímání obrazu v noci nebo při zhoršených světelných podmínkách. Přísvit je tvořen větším počtem IR LED diod, které jsou vyráběny ve dvou variantách – s vlnovou délkou 850 a 940 nm. IR diody s vlnovou délkou 850 nm osvítí střežený prostor do větší vzdálenosti, při provozu však slabě červeně svítí. Naproti tomu IR diody s vlnovou délkou 940 nm osvětlují do menší vzdálenosti, jsou pro člověka naprosto neviditelné. Z tohoto důvodu jsou fotopasti s IR přísvitem 850 nm využívány zejména pro dokumentování pohybu zvěře a fotopasti s přísvitem 940 nm pro ostrahu majetku a zajištění veřejného pořádku. Samotný přísvit je spouštěn automaticky na základě vyhodnocení intenzity osvětlení vestavěným senzorem.
Detekce pohybu
Spuštění pořizování snímků nebo video záznamu je podmíněno detekováním pohybu ve střeženém prostoru, případně na základě nastavení časovače (viz níže). Tuto funkci u fotopasti obstarává PIR (Passive Infra Red) senzor. Tato polovodičová součástka je citlivá na infračervené záření (teplo) vyzařované zvířaty nebo člověkem. Základními parametry PIR detekce pohybu jsou citlivost, dosah a úhel záběru. Pokud není delší dobu ve střeženém prostoru zaznamenán pohyb, přepne se fotopast automaticky z důvodu úspory energie do pohotovostního režimu.
Záznam
Samotný záznam je možný v několika režimech. Jedná se buď o pořizování jednotlivých snímků, video záznamu nebo jejich kombinace. Snímky lze pořizovat buď po jednom, nebo v sekvenci po více snímcích, u video záznamu je možné nastavit jeho délku (jednotky až desítky sekund). V obou případech je samozřejmě možné měnit rozlišení (kvalitu). Pořízené záznamy jsou lokálně ukládány na paměťovou kartu (SD/SDHC), je-li ústředna vybavena GSM modulem, je možné snímky zasílat na mobilní telefon nebo e-mail. Pro tyto účely je nutné pořídit SIM kartu (MiniSIM, označení 2FF) s aktivovanou službou MMS (GPRS). Jak již bylo zmíněno, fotopast lze také nastavit pomocí časovače, aby pořizovala záznam pouze ve stanoveném časovém intervalu (např. v noci).
Ovládání
K ovládání fotopasti a jednoduché prohlížení pořízených záznamů slouží vestavěný LCD displej a klávesnice. Pro detailnější prohlížení je nutné použít PC., případně TV. Hlavní menu je ve většině případů dostupné v několika jazykových verzích včetně češtiny.
Napájení
O napájení fotopasti se starají buď baterie, nebo externí síťový zdroj, případně solární panel s vestavěným akumulátorem. Výdrž fotopasti na baterie se běžně pohybuje kolem půl roku v závislosti na jejím vytížení a provozních podmínkách.
Rozhraní
Mezi rozhraní fotopasti patří kromě slotu pro paměťovou kartu SD/SDHC také USB port sloužící pro připojení fotopasti k PC bez nutnosti vyjmutí paměťové karty a výstup pro připojení k TV nebo monitoru.
Příslušenství
Fotopast je standardně dodávána s popruhem určeným pro její uchycení například ke stromu, sloupu apod. Kryt je také vybaven závitem pro uchycení pomocí stativu. K ochraně fotopasti před mechanickým poškozením nebo odcizením je možné pořídit ocelový uzamykatelný box.